Pomoc:Interwiki linking

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 04:44, 3 lut 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dodając prefiks do innego projektu wiki, można wykorzystać linki wewnętrzne, zwane interlinkami, przenoszące bezpośrednio do strony innej wiki (i nie tylko). System skróconych linków może odnosić się także do różnych wersji językowych w ramach danego projektu. Na przykład, [[wp:Chile]] będzie odnosiło się do strony na temat tego państwa w polskiej Wikipedii, zaś [[wikipedia:Chile]] przeniesie nas do strony na temat Chile w angielskiej Wikipedii.

Planując wstawiania linków do któregoś z projektów wiki, warto sprawdzić w tabeli, czy interlinki do takiego projektu nie zostały już wcześniej przygotowane. Warto przy okazji sprawdzić także inne prefiksy, bowiem niektóre dotyczą innych popularnych projektów.

Lista najważniejszych skrótów

Projekt Prefiks
Wikipedia [[wikipedia:]]
Wikipedia (PL) [[wp:]]
Wiktionary [[wiktionary:]]
Wikinews [[wikinews:]]
Wikibooks [[wikibooks:]]
Wikiquote [[wikiquote:]]
Wikimedia Foundation [[wikimedia:]]
Wikimedia Commons [[commons:]]
Wikimedia Meta-Wiki [[meta:]]
MediaWiki [[mw:]]
Google [[google:]]
IMDB [[imdb:]]

Wskazane tutaj linki do wyszukiwarki Google'a oraz do amerykańskiej bazy filmowej IMDB działają na takich samych zasadach jak linki do innych projektów wiki. W przypadku Google'a wystarczy podać po dwukropku wyszukiwane słowo, w przypadku IMDB po prostu tytuł filmu (najlepiej w wersji anglojęzycznej).

Aktualizacja

Warto sprawdzać od czasu do czasu powyższą listę, gdyż nie jest to lista zamknięta. Mogą pojawić się tutaj kolejne prefiksy w przypadku stron linkujących swoje podstrony wg podobnego schematu. Nadużywanie prefiksów jest jednak niewskazane, gdyż przy interlinkach nie pojawiają się charakterystyczne strzałki informujące użytkownika, że ma do czynienia z linkiem zewnętrznym.

Pełną listę prefiksów przygotowanych przy instalacji wiki można przejrzeć tutaj. Nie oznacza to jednak, że wszystkie będą działać na każdej wiki w tym na WikiRewal. Ustawienia mogą być bowiem modyfikowane przy konfiguracji danej wiki, a także w trakcie jej użytkowania.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia