Pomoc:Starting a new page/pl

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 18:22, 2 sty 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nową stronę w wiki można utworzyć na kilka sposobów. Mogą one działać nieco inaczej w zależności o typu tworzonej strony a także od konfiguracji konkretnego wiki oraz od przestrzeni nazw w której tworzona jest strona.

Spis treści

Użyj Wikilinków

MediaWiki bardzo ułatwia tworzenie powiązań między różnymi stronami poprzez używanie standardowej składni wiki (zobacz Linki). Jeśli ktoś utworzy link do artykułu, który jeszcze nie istnieje, link będzie wyświetlany czerwonym kolorem, o tak.

Kliknięcie w taki czerwony link otworzy stronę edycji dla nowego artykułu. Wpisz na niej swój tekst, kliknij zapisz i nowa strona zostanie po prostu dodana.

Kiedy nowa strona zostanie już utworzona, zmieni się kolor linku z czerwonego na niebieski (lub fioletowy dla stron już odwiedzanych) wskazując, że artykuł już istnieje.

Zwykle jest to najlepszy sposób na dodanie nowej strony, gdyż od samego początku, będzie ona powiązana z przynajmniej jedną inną strona (normalnie będziesz chciał ją wiązać w ten sposób z innymi tematycznie zbliżonymi stronami). Jeśli dodaje się nowy artykuł bez tworzenia do niego żadnego dowiązania, można zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście pasuje on treścią do tematów już poruszanych na tym wiki? Poza tym, w jaki sposób czytelnicy wiki mieliby go znaleźć? Najczęściej nie ma powodu dodawania nowej strony jeśli uprzednio nie stworzyło się czerwonego linku prowadzącego do niej.

Użyj URL

Do tworzenia nowych stron możesz użyć także URLa wiki. URL wskazujący na artykuł w wiki wygląda zwykle jakoś tak:

  • http://www.przyklad.net.pl/index.php/ARTYKUŁ    lub
  • http://www.przyklad.net.pl/wiki/ARTYKUŁ

Jeśli zastąpisz napis ARTYKUŁ nazwą strony, którą chcesz utworzyć, zostaniesz przeniesiony do pustej strony zawierającej informację, że nie istnieje jeszcze strona o takiej nazwie. Kliknij na kartę "Edytuj" na górze strony i zostaniesz przeniesiony do strony edycji artykułu, gdzie będziesz mógł wpisać treść artykułu i go zapisać.

Ze strony wyszukiwania

Jeśli szukasz jakiejś strony (używając pola szukania i przycisku “Przejdź” znajdujących się po lewej stronie ekranu) a ona nie istnieje to zostanie wyświetlony link, który może zostać użyty do dodania nowego artykułu. (Zauważ, że ten sposób nie zadziała jeśli użyjesz przycisku “Szukaj”).

Utwórz przekierowania prowadzące na Twoją nową stronę

Nie zapomnij dodać przekierowań gdy już dodasz nowy artykuł. Jeśli podejrzewasz, że inni ludzie mogą poszukiwać strony, którą utworzyłeś używając innej nazwy lub innej pisowni, utwórz proszę poprawne przekierowania. Zobacz Przekierowania

Chroń swoją nową stronę

Normalnie, nowa strona wiki może być zmieniana przez innych użytkowników (to jedna z głównych idei wiki). Jednakże, administrator może włączyć ochronę strony, jeśli zachodzi taka potrzeba, co spowoduje, że inni nie będą mogli jej edytować.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia