Bałtycki Krzyż Nadziei

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bałtycki Krzyż Nadziei

Bałtycki Krzyż Nadziei znajduje się w Pustkowie na placu u zbiegu ulic Leśnej i Nadmorskiej. Jest to replika krzyża stojącego na górze Giewont. Postawiono go w maju 2007 roku. Oficjalną nazwę nadał mu ks. arcybiskup Andrzej Dzięga[1].

Spis treści

Idea

„... jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie” miał powiedzieć Jan Paweł II w 1987 roku podczas mszy św. celebrowanej w Szczecinie na Jasnych Błoniach. Słowa te stały się od 2001 roku mottem dla Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, którzy postanowili umieścić nad Bałtykiem replikę wspominanego krzyża. Spośród kilku analizowanych lokalizacji wybrano Pustkowo. Aktu odsłonięcia dokonano 26 maja 2007[2].

Konstrukcja

Krzyż mierzy 19 metrów wysokości i waży 4,5 tony. Jest o półtorej metra wyższy od pierwowzoru i o ponad 2 tony cięższy.

Plac

Początkowo krzyż stanął naprzeciwko zjazdu technicznego na plażę. Obecnie jednak wokoło znajduje się zagospodarowany plac, którego integralnym elementem jest Statek EXPO, a w okresie zimowym także bożonarodzeniowa szopka ze świątecznych lampek.

Pielgrzymka

Od roku 2009 spod repliki krzyża wyrusza motocyklowa pielgrzymka do Zakopanego, czyli od jednego krzyża do drugiego. Głównym organizatorem pielgrzymek jest ks. prof. Wiesław Dyk[3].

Przypisy

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia