Nowy Śliwin

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nowy Śliwin (zwany także Śliwinem Bałtyckim) to popularna nazwa północnej części Śliwina. Z dniem 1 stycznia 2001 został przyłączony do Rewala uchwałą Rady Gminy.


Historia

Nazwa pochodzi z czasów niemieckich. Kiedy nadmorska część Śliwina pod koniec XIX wieku zaczęła się rozwijać jako kurort turystyczny, wówczas zaczęto ją nazywać Neu Schleffin w odróżnieniu od dotychczasowego, rolniczego Schleffina. Najokazalszym budynkiem kurortu było seehospiz imienia następczyni tronu – księżniczki Cecylii[1]. Budynek stoi do dziś. Funkcjonuje jako Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Po II wojnie światowej Schleffin stał się Śliwinem, a o części północnej, aby turyści nie szukali ośrodków w części rolnicznej, mówiono Nowy Śliwin, lub Śliwin Bałtycki. Należy jednak pamiętać, że oficjalnie Śliwin był jeden. Podzielono go i pozbawiono dostępu do morza dopiero uchwałą Rady Gminy w Rewalu Nr XXVI/166/2000 z dnia 7 grudnia 2000, w której zmieniono geodezyjny podział miejscowości Rewal i Śliwin – granica przebiegała wzdłuż ulicy Kościuszki[2].


Przypisy

  1. Przemysław Łonyszyn: Przewodnik. Gmina Rewal. Rewal: 2012. ISBN 978-83-932635-0-9. 
  2. Jacek Jasiewicz. Śliwin Bałtycki - to już historia. „Klif”, 26-01-2001. Szczecin: Wydawnictwo JAS. ISSN 1427-0471. 
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia