Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, WOŚP – to nazwa ogólnopolskiej imprezy charytatywnej organizowanej przez fundację pod taką samą nazwą założoną m.in. przez Jurka Owiaka. Czterokrotnie koncerty z okazji WOŚP miały w gminie Rewal szczególną oprawę, połączoną m.in. z relacjami na antenie TVP. Trzykrotnie miało to miejsce na plaży w Niechorzu, a raz w hali w Rewalu.

Spis treści

VII finał

Koncert odbył się na plaży w Niechorzu 10 stycznia 1999 roku. Gwiazdą wieczoru był zespół Lombard. Szacowana ilość uczestników to 5-10 tysięcy. Zebrano wówczas 25 tysięcy złotych[1].

VIII finał

9 stycznia 2000 roku w Niechorzu na plaży po raz drugi świętowano kolejny finał WOŚP. Szacowana ilość uczestników to ponad 20 tys. osób. Komitet organizacyjny stanowili: Konstanty Tomasz Oświęcimski, Robert Skraburski, Artur Łącki, Piotr Skoczeń, Karol Ciszek, Piotr Kaliński, Stanisław Hoffmann, Wojciech Ciszek, Jan Trafny, Katarzyna Światek, Zdzisława Szymul, Krzysztof Koba. Konferansjerami byli Agata Konarska z TV Polonia oraz Piotr Kaliński. Na scenie wystąpili m.in.: Loversi z Kusina, LO 27, Mauritius, Don Wasyl, Natalia Kukulska, Fellows, Żuki, Boys, Proletaryat, Acid Drinkers oraz gościnnie Radosław Majdan. Po raz pierwszy podczas „światełka do nieba” zapłonęło specjalnie przygotowane na tę okazję serce, które obecnie znajduje się w Niechorzu na placu przy boi. Zebrano ponad 100 tys. złotych[2].

IX finał

Podczas finału 7 stycznia 2001 roku zebrała się na plaży w Niechorzu rekordowa ilość osób – prawie 30 tys. Zebrano 55 tysięcy złotych. Po raz pierwszy zaprezentował się w gminie statek EXPO, który był elementem stoiska Pomorza Zachodniego podczas światowej wystawy EXPO 2000 w Hanowerze. Konferansjerami byli Renata Gabryjelska, aktorka i modelka, oraz ponownie Piotr Kaliński. Na scenie pojawili się tacy artyści, jak Boreasz, Friends, Reni Jusis, Yaro, Czerwone Gitary, Bajm, Boys, a także tradycyjnie piłkarze Pogoni Szczecin – Radosław Majdan i Dariusz Dźwigała[3].

X finał

13 stycznia 2002 roku finał gościł w rewalskiej hali. Koncert poprowadził Piotr Kaliński. Organizatorem po raz pierwszy był CIPR, a współorganizatorami Artur Łącki, Karol Ciszek, Przemysław Łonyszyn oraz Elżbieta i Artur Kołodziejczykowie. Frekwencja osiągnęła 5-8 tysięcy osób, a zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Główną gwiazdą wieczoru był Andrzej "Piasek" Piaseczny, ale pojawiły się także zespoły Titty Twister, Boys, Antidotum, West Side i Mark Twain oraz kabarety Limo i Ciach[4].

XXI finał

Po wieloletniej przerwie w gminie Rewal znów grano dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kameralny koncert główny, zorganizowany przez Referat Turystyki i Promocji Gminy, odbył się na placu przy poczcie w Rewalu. Zebrano wówczas prawie 4,5 tys. zł., a jeśli wliczyć w to także pieniądze zebrane wcześniej przez miejscowe szkoły, to kwota zgromadzona w 2013 roku na rzecz fundacji osiągnęła wartość 9858,90 złotych[5].

Szkoły

Oprócz koncertów gminnych do akcji Jurka Owsiaka przyłączały się także placówki szkolne w gminie Rewal. Regularnie swoje finały realizowała młodzież Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, a także od czasu do czasu z podstawówek czy gimnazjów.

Przypisy

  1. Jacek Jasiewicz. „Klif”, styczeń 1999. Szczecin: Wydawnictwo JAS. ISSN 1427-0471. 
  2. Jacek Jasiewicz. „Klif”, styczeń 2000. Szczecin: Wydawnictwo JAS. ISSN 1427-0471. 
  3. Jacek Jasiewicz. „Klif”, 2001-01-12. Szczecin: Wydawnictwo JAS. ISSN 1427-0471. 
  4. Przemysław Łonyszyn. „Klif”, 2002-01-25. Szczecin: Wydawnictwo JAS. ISSN 1427-0471. 
  5. http://www.rewal.pl/pl/wiadomosci/item/14340-zebralismy-985890-zl-podczas-21-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia