Zespół pałacowo-folwarczny w Trzęsaczu

Z Wielka Encyklopedia Gminy Rewal
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zespół pałacowo-folwarczny, położony na południe od szosy przebiegającej przez Trzęsacz, jest pamiątką po rodzie von Flemmingów, którzy od XVII wieku byli właścicielami tej miejscowości[1].

Spis treści

Powstanie

Pałac w obecnym kształcie pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, kiedy odbudowano go po pożarze z 1768 roku. Zbudowano go na planie prostokąta z ryzalitami od strony ogrodu i gankiem od frontu. Główne wejście usytuowano dokładnie naprzeciw drogi wiodącej do trzęsackiego kościoła.

Przez kolejne lata zespół pałacowo-folwarczny stanowił rezydencję kolejnych właścicieli Trzęsacza, którzy dokonywali kolejnych rozbudów pałacu. Najbardziej widoczną było dobudowanie przez Karla Dumstreya dwuosiowego skrzydła od wschodu.

Obiekt po wojnie

Po II wojnie światowej zespół pałacowo-folwarczny trafił we władanie Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Cerkwicy, który prowadził tutaj ośrodek wypoczynkowy z tzw. wczasami w siodle. Wówczas pojawiły się stajnie po zachodniej stronie pałacu (wcześniej znajdowały się tam szklarnie), zostały zburzone przez obecnego właściciela – prywatnej firmy. Zachowały się natomiast inne elementy zespołu: budynek inwentarski (w okresie POHZ - stołówka), stróżówka, czworaki oraz mur otaczający teren wraz z należącym do niego parkiem.

Współczesność

Pałac jest miejscem, gdzie odbywa się część warsztatów i wykładów prowadzonych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego.

Obecny właściciel prowadzi na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego wiercenia w celu odnalezienia złóż wód geotermalnych.

Przypisy

  1. Przemysław Łonyszyn: Przewodnik. Gmina Rewal. Rewal: 2012. ISBN 978-83-932635-0-9. 
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia